top of page

Adamov u Karlovic: Zaniklá obec s bohatou historií

Aktualizováno: 16. 2.


Jeseníky ukrývají mnoho míst, která postupem času zmizela z mapy, ale jejich příběhy stojí za připomenutí. Jedním z nich je i obec Adamov, ležící poblíž Karlovic.

Dnes z ní zůstaly jen nepatrné stopy v krajině, ale její historie je fascinující.


Adamov fotografie nejspíše z meziválečného období
Adamov fotografie nejspíše z meziválečného období

Historie obce Adamsthal

Adamov, německy Adamsthal (Adamovo údolí), je poprvé zmiňován již v roce 1558. V 16. století zde existovala osada, která však časem zpustla. V roce 1686 zde vrchnost založila železnou huť s hamrem, což přilákalo nové osadníky. O dva roky později, v roce 1688, kníže Adam z Lichtenštejna osadu oficiálně obnovil a dal jí své jméno. Další fáze rozvoje přišla v roce 1725, kdy byla vesnice znovu obnovena po období úpadku. V roce 1818 zde začala výuka v jednotřídní škole. Kolem roku 1834 měla obec 22 domů a 151 obyvatel, v roce 1900 zde žilo 147 lidí ve 26 domech. Součástí obce byl také kostelík a lesní mlýn opředený pověstmi.

V obci stál také kostelík a lesní mlýn opředený pověstmi.


Zánik obce a její osud po druhé světové válce

Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva, což způsobilo vylidnění vesnice. Noví osadníci, hlavně ze Slovenska, sem přicházeli jen sporadicky. V roce 1950 zde žili už jen tři obyvatelé v pěti domech. Místo se postupně vylidnilo, zpustlé domy byly zbourány nebo využity pro vojenská cvičení.


Sudety zaniklé vesnice Adamov

Současný stav a zachované relikty

V místě se dosud nacházejí dvě nepůvodní budovy a torzo zrušeného hřbitova s několika zachovalými náhrobky. Celé území je dnes využíváno jako trvalé travní porosty v režimu ekologického zemědělství pro pastvu dobytka a jako louky. Okolní lesy jsou nadále těženy.

Před rokem 1945 byla krajina rozdělena na malé samostatně obhospodařované plochy s koridory stromových porostů, které vytvářely síťovou krajinnou strukturu. Tato struktura je dodnes částečně dochována a odkazuje na historické rozdělení zemědělské půdy.



Tip na výlet

Pokud se vydáte po stopách zaniklého Adamova, doporučujeme trasu vedoucí z Karlovic směrem na Zlatorudnou chalupu a dále do lesů, kde lze objevovat pozůstatky vesnice. Cestou si užijete nejen krásné přírodní scenérie, ale i dotek historie, který je zde hmatatelnější než kde jinde.

Pokud se vám líbí podobná historická putování, sledujte náš blog a sociální sítě Zlatorudné chalupy, kde se s vámi budeme dělit o další zapomenuté příběhy z Jesenického regionu.


zaniklá obec damov u Karlovic

Možnosti obnovy obce

Inspirací pro obnovu Adamova může být koncept ekologického a soběstačného bydlení, jak o něm v roce 2007 uvažoval britský architekt Christopher Day. Základem by bylo využití obnovitelných zdrojů energie, kvalitních topenišť se spalováním dřeva při vysokých teplotách a stavebních materiálů z místních zdrojů. Domy by mohly být postaveny z tradičních materiálů, jako jsou hlína, sláma, dřevo či kámen, což by zaručovalo jejich nízký dopad na životní prostředí a zdravé vnitřní klima.

Z hlediska využití oblasti by Adamov mohl navázat na své historické tradice, například v oblasti lázeňství, pěstování bylin či rozvoje lidových řemesel. Podobné ekologické osady fungují v Evropě jako udržitelné komunity, které nejen respektují přírodu, ale také přispívají k rozvoji regionu.

Obnova Adamova by mohla být nejen návratem k historii, ale i příležitostí pro vytvoření moderního a udržitelného sídla v souladu s přírodou.



Comments


Kde nás najdete

Suchá Rudná 77, Světlá Hora, 79331

Jak se s námi spojíte

TEL: +420 725 705 379

E-MAIL: zlatorudnachalupa@gmail.com

Sledujte nás

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page