První záznam o stavbě na pozemku je z roku 1921, kdy si jistý pan Plischke postavil na úpatí Andělské hory (Engelsbergu) loveckou chatu nedaleko obce Dürseifen. Pan Alois Plischke byl nejspíše v té době místostarostou a váženým občanem města Bruntálu a jeho rodina také vlastnila velké lnářské a niťařské firmy v tomto kraji.
S největší pravděpodobností však na těchto místech lidské osídlení bylo již mnohem dříve. Důkazem jsem dodnes patrné pozůstatky těžby zlata.
Andělskohorský rudní revír je z historického pohledu jedním z nejstarších dochovaných důkazů o hornické činnosti na území severní Moravy a zahrnuje pozůstatky zejména po těžbě zlata.
Historie dolování na tomto území sahá prokazatelně do doby cca 1 500 let před n.l. Dnes je patrné zejména prokázané rýžoviště zlata v místech pramenů kyselky nedaleko od domu.
Už ve výkopu obecního vodovodu středem Měkké žily se objevily pozůstatky rýžovnického splavu archeologické hodnoty. Když se našly dokonce i dřevěné uhlíky s ohniště, bylo o překvapení postaráno. Analýza totiž ukázala, že uhlíky byly žhavé před více než 3000 lety. Dalším výzkumem geologové zjistili, že obě prohloubeniny a řada dalších děr v polích u Suché Rudné jsou starověké povrchové doly.
Písemně je však osud Suché Rudné sledován až od roku 1405 kdy je v Bruntálských kronikách zmiňvána tzv. Hohen Stolle (Vysoká štola). Informace jsou však kusé.
Osud obce i našeho stavení se zpečetil započetím II. světové války a následným vysídlením německého obyvatelstva. Celý dům tak po válce připadl do rukou Českých lesů.
V období 1945 až 2005 sloužila chalupa jako služební byt zdejším polesným. Vystřídalo se zde mnoho rodin a až poslednímu majiteli se podařilo dům získat do soukromého vlastnictví. No a v roce 2019 se podařilo usedlost koupit nám.
A tady začíná naše část příběhu. Snažíme se citlivě zrenovovat a vdechnout ji trochu té slávy z její zaprášené historie.
Renáta a Jirka
Comments